Jump start / V 15ke som začal svoj profesionálny život inštaláciou programov vo firme, kde pracovala moja mama. Zálohovanie účtovníctva, spúštanie a inštalácia programov a počítačov bola pre mňa zlatá baňa. Za mesiac som si zarobil aj 500 korún. To mi bolo sveta žiť! Vo svojich 16tich som si už zarábal ako programátor a opravár počítačov vo firmách. Popritom som vyhrával nejaké súťaže čo som bral skôr ako volno zo školy, ktorá ma moc do života nepripravila.
Internet networking a hacking / Okolo 18ky som už riešil komunitu ľudí a náš hlavný problém bol internet. Keď mama videla účat za telefón (z mojich večerných telefónnych internet sessions) otrieskala mi to o hlavu a dostal som limit… Nič moc ale o to viac ma to hnalo. Dal som dokopy partiu v dome, neskôr na sídlisku, prepojili sme siete cez káble a WiFi. Následne sme nakúpili konektivitu a urobili sieť s veľa uživateľmi. Mega, boli aj peniaze aj internet. Bohužial som moc biznis nepoznal a ľudia, s ktorými som internetovú sieť robil si založili za mojim chrbtom firmu a prebrali všetkých zákazníkov. Čo už taký je život.
Corporate life / Počas vysokej školy (na FEIke) som už makal pre viacero firiem, riešil programovanie rôznych počítačových platform a zrazu som dostal ponuku. Do HP… Ponuku som zobral, dávali mi tolko čo mala moja mama po 10 rokoch praxe na riadiacej pozícii. V korporáte sa mi páčilo, dávali mi veľmi dobré podmienky na rast, neobmedzené počítače (servrové farmy a dátové sklady) na hranie (migrácie, budovania, inštalácie, programovanie a skriptovanie). Dostal som sa do manažmentu tímov, projektov, technológií a ocertifikoval som sa. Do 23 som makal pre korporát ako šrób. Kým som nevyhorel… 1. krát.
Lokálne firmy / Ako dobre ocertifikovaný, so zaujímavými myšlienkami a skúsenosťami z korporátu som išiel pracovať pre lokálne firmy, ktoré dodávali korporátom a štátu. Mal som naivné predstavy, ale naučil som sa veľa. Hlavne robiť v zložitých podmienkach, odstraňovať bariéry a tvoriť veci často aj pod tlakom. Do toho dobré podmienky, auto, byt a žil som si to čo som chcel.
Non-profit life / Okolo 27ky ma začalo zaujímať čo robiť pre ľudí okolo. Začal som sa nastavovať na giving (dávanie) viac ako na taking (branie). Vytvoril som prvý projekt ITexperience, kde sme začali učiť na školách. Následne sme začali robiť projekty aj v charite, boli to zaujímavé časy (ďakujem Juro). Projekty pre ťažko postihnutých mi dali veľký nadhlad a pochopenie čo všetko som dostal od života. A potom som sa dostal k startupom… A zrazu som viedol rozvoj StartupWeekendov na Slovensku. Prv sme ich organizovali v Bratislave, potom Žilina a pridali sa chalani s Košíc a neskôr aj ľudia z Banskej Bystrice. Super, celé Slovensko sa posunulo a začalo inovatívne podnikať. Teda aspoň v mojej bubline. Ale… Hlavný problém non-profitu je, že na Slovensku sa robí zadarmo. A tak k tomu pristupovali aj partneri (veľa krát pomerne bohaté Venture Capital firmy, alebo firmy z tech industry) a každý event bol boj o peniaze, kde som mal problém zaplatiť podujatia, nie to ešte mňa. Po 5tich rokoch som z toho ušiel. Za mnou ostala organizácia, kde fungovalo vyše 50 ľudí, z ktorých veľa funguje dodnes. Super niečo ostalo a ja som si išiel splatiť dlhy aj keď nie hneď.
Startup life / A išiel som urobiť startup. Dobrí ľudia okolo mňa a ja som zrazu makal na hardware startupe pre nevidiacich. BatSuite bol super projekt. Vyhrali sme s ním StartupAwards v oblasti Social, čo je taký Oscar pre startupy. Bohužial sme hardware nevedeli urobiť bez investície a tak som projekt zavrel… S mojou stratou a veľa ľuďmi, ktorí sa pýtali prečo nejdeme ďalej. Bohužial nikto by nám to nezaplatil, aj keď sa občas pozerám na tie plány čo mám v šuflíku či do toho nedám zas nejaké peniaze… “Ale do rovnakého hovna dva krát neskočíš”. Jedine, že by si bol… Neviem, doplň si sám.
Digital nomad life / Začal som makať na svojom sne. Robiť odkiaľ chcem a veci čo ma posúvajú. A zrazu som sa dostal k zaujímavým projektom. Začal som robiť remote prv na Slovensku a potom na svete. 5 rokov som pracoval ako digitálny nomád. Špičkové technológie, agilné prístupy, komunikácia cez kontinenty a riešenia na rýchle obrátky.